Tekstilės tendencijos kiekvienais metais vis keičiasi, o sparčiai modernėjanti interjero dizaino sritis nulemia ir tekstilės inovacijų atsiradimą. Didžiausioje tarptautinėje tekstilės ir interjero parodoje „HEIMTEXTIL 2023“ Frankfurte žymiausi viso pasaulio gamintojai pristatė naujausias audinių mados tendencijas. Kaip ir kiekvienais metais gausybėje parodos ekspozicijų galima buvo rasti užuolaidų audinių, ranka valdomų ir išmaniųjų karnizų, įvairiausių interjero tekstilės aksesuarų, baldinių audinių, pamušalų, išmaniosios tekstilės, staltiesių ir patalynės audinių. Naujausiomis tekstilės ir interjero tendencijomis bei inovacijomis parodoje domėjosi ir įmonės AUDRINETA interjero tekstilės dizainerių komanda.
Šilumą tausojantys ir saulės kaitrą sulaikantys audiniai
Šiemet parodoje pristatytos interjero tekstilės tendencijos atliepia ne tik komercinius poreikius, bet ir globalines bei ekonomines problemas – atsižvelgta ir į klimato kaitą bei šilumos energijos tausojimą. Kurdami interjero tekstilės audinius, gamintojai daug dėmesio skyrė jų techninėms savybėms. „Atsižvelgdami į tai, kad visą vasarą Europą kankino alinantys karščiai, pasitelkę šiuolaikines technologijas, gamintojai sukūrė audinius, kurie į patalpų vidų visiškai nepraleidžia saulės kaitros. Tai tikrai reikšminga naujovė ne tik pietų šalių, bet ir Lietuvos gyventojams, kurių namų ar biuro langai visą dieną yra veikiami saulės šviesos. Kita svarbi naujiena – atsižvelgdami į visoje Europoje nerimo bangą sukėlusią elektros energijos krizę, gamintojai pristatė šilumą patalpų viduje sulaikančius audinius. Naujausios tendencijos rodo, kad ieškoma pačių įvairiausių sprendimų, padedančių saugoti gamtą, planetą, energetinius ir finansinius išteklius“, – tendencijomis dalijasi „Audrineta“ atstovė K. Strolienė.
Kiekvieno gamintojo stende – tvarūs ir ekologiški gaminiai
Šiemet tekstilės ir interjero pramonės atstovai labai daug dėmesio skiria tam, kad audiniai būtų kuo palankesni planetai. Ekspozicijose buvo siūloma ir audinių, pagamintų iš 100 proc. perdirbtų žaliavų. „Pavyzdžiui, viena garsi italų kompanija pristatė audinius, kurtus iš plastiko butelių, surenkamų jų šalyje. Gamintojai, naudodami specialius apdirbimo būdus, vis dažniau siekia išlaikyti audinio autentiškumą, natūralų jo netobulumą. Populiarėja nebalinta ir nedažyta tekstilė, kurios paviršiai nerafinuoti, neapdoroti ir tekstūruoti. Vienas populiariausių audinių parodoje – linas. Jis gerokai sumodernintas, pritaikytas plačiau vartoti interjere, bet išlaikantis savo autentiškumą ir vaizdą“, – „HEIMTEXTIL 2023“ parodoje vyravusią pagarbą gamtai pastebėjo Monika Kuzmickaitė. Tas pačias tendencijas išskyrė ir K. Strolienė: „Visa tekstilės pramonė orientuojasi į gamtos tausojimą. Jaučiama pagarba natūralumui, organinėms medžiagoms, natūralioms spalvoms. Siūloma pačių įvairiausių minkštų, pliušinių, vadinamųjų „tedy“ tipo audinių. Ši tendencija jaučiama ne tik baldinių audinių, pagalvių, bet ir užuolaidų gamyboje.“
Madingos spalvos, blizgesys ir įspūdį paliekantys gamtos raštai
Parodoje „HEIMTEXTIL 2023“ buvo aiškiai pastebima, kad, kurdami medžiagas, dizaineriai daug dėmesio skyrė gamtos – augalų, paukščių, žvėrių – motyvams, taip tarsi siekdami išsaugoti ir atkurti ryšį su ja. „Įspūdingai atrodo klasikinių audinių raštuose netradiciškai įkomponuoti augalų, gyvūnų ir vabzdžių motyvai ir naujos jų interpretacijos. Tokio stiliaus audiniai buvo madingi maždaug prieš penkiolika–dvidešimt metų, o dabar tie raštai tarsi vėl atgijo, tik moderniau ir dar originaliau“, – naujienas vardijo M. Kuzmickaitė.
Dvidešimt metų užuolaidų ir interjero tekstilės tendencijomis besidominčiai K. Strolienei įspūdį paliko ir į madą grįžtantis audinių blizgumas, kurį suteikia įausti specialūs metallic siūlai. „Anksčiau bijojome blizgių audinių, o dabar drąsiai galime įsileisti juos į savo interjerą. Blizgumas suteikia erdvei puošnumo, spindesio ir prabangos. O kalbant apie spalvų tendencijas, žinoma, kiekviename stende buvo galima pamatyti madingiausią 2023 metų rausvai raudoną atspalvį „Viva Magenta“ (PANTONE 18-1750). Parodoje taip pat vyravo ir kitos spalvos: vario, karališka mėlyna, akvamarino, vandens žalsvumo.“
„HEIMTEXTIL 2023“ parodoje pristatyta daug inovatyvių sprendimų. Sparčiai tobulėja elektrinių karnizų technologijos, kartu modernėja ir jų veikimo principas – karnizų varikliai tampa dar tylesni, o apdailos detalės mažiau pastebimos. Taip pat labai ištobulinti atsparūs ugniai, antibakteriniai, akustiniai audiniai – padidinti šių rodiklių koeficientai. „Viena įdomiausių inovacijų, jau prieš kelerius metus pristatytų „Audrineta“ užsakovams, o dabar dar labiau priartinta prie kasdienio vartojimo – radijo bangas slopinantys audiniai ir šių savybių perkėlimas ne tik į naktinius, bet ir dieninius audinius. Rinkoje tai jau ne naujiena, tačiau šiemet parodoje buvo eksponuojama ypač daug naktinių užuolaidų audinių, saugančių nuo šviesos ir saulės (blackout). Anksčiau tokių audinių viena pusė būdavo išvaizdi, o kita lygi balta. Dabar tokių užuolaidų abi pusės – tiek vidinė, tiek išorinė – atrodo taip pat, t. y. vienodos spalvos ir rašto“, – sakė M. Kuzmickaitė.
Aukštos lubos – ne iššūkis
Populiarėjantys loftai su itin aukštomis lubomis padiktuoja nestandartinių interjero sprendimų poreikį. Į tai atsižvelgdami gamintojai pristatė audinių, iš kurių gali būti siuvamos net ilgiausios užuolaidos. Augančiomis audinių ilgių galimybėmis džiaugiasi ir interjero tekstilės dizaineriai. „Patyrusiai AUDRINETA komandai aukštos lubos nėra iššūkis – Kazachstane esame dengę 7 metrų langus, o teatruose scenos ir užkulisių užuolaidos siekė net 15–20 metrų aukštį. Šiuo metu turime užsakymą įgyvendinti kelis panašius projektus Madride ir Turine – NT objektų lubos ir užuolaidų aukštis siekia net iki 18 metrų. Šiandien tokie projektai – jau nebe iššūkis, o tik dar viena lengvai įveikiama užduotis“, – patirtimi dalijasi dizainerė M. Kuzmickaitė.
Gausybę interjero tekstilės projektų Lietuvoje ir užsienyje įgyvendinusi M. Kuzmickaitė sako, kad visai nebūtina pagal naujausias tendencijas keisti visos namų tekstilės, tačiau tikrai yra būdų, kaip savo interjerą padaryti šiuolaikišką. O jei trūksta idėjų, visada galima pasikonsultuoti su AUDRINETA specialistais.